Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Bridget Phillipson MP

Constituency
Houghton and Sunderland South

Introduction

Bridget Phillipson MP was born Bridget Phillipson on 19 December 1983 in Gateshead, England and is the Labour MP for Houghton and Sunderland South.

Committees

Currently sitting on the Public Accounts Committee (since October 2015), Speaker's Committee on the Electoral Commission (since October 2010), Bridget Phillipson does not chair at this time.

She has in the past sat on Procedure Committee (Jul 2010 to Oct 2011), Home Affairs Committee (Jul 2010 to Nov 2013).

Posts

She was Opposition Whip (Commons) (2013 to 2015) in opposition.

Interests

Bridget Phillipson has the following specific interests :
Politics - Housing, families and older people, women and equality, UK software industry, jobs and economy

You can contact Bridget Phillipson in the following ways:

Website

http://www.BridgetPhillipson.com

Constituency

106 Newbottle Street, Houghton, DH4 4AJ

Phone : 0191 584 4317

Twitter

https://twitter.com/bphillipsonMP

Facebook

https://www.facebook.com/bridgetphillipson

Parliamentary

House of Commons, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7087

Email : bridget.phillipson.mp@parliament.uk