Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Neil Parish MP

Constituency
Tiverton and Honiton

Introduction

Neil Parish MP was born Neil Parish on 26 May 1956 in Bridgwater, England and is the Conservative MP for Tiverton and Honiton.

Committees

Currently sitting on the National Policy Statements Sub-Committee (since February 2017), Liaison Committee (Commons) (since September 2015), Neil Parish chairs the Environment, Food and Rural Affairs Committee (June 2015).

He has in the past sat on Environment, Food and Rural Affairs Sub-Committee (Oct 2015 to Mar 2017), Environment, Food and Rural Affairs Committee (Jul 2010 to Mar 2015). He has also chaired in the past Environment, Food and Rural Affairs Sub-Committee (Oct 2015 to Mar 2017).

Interests

Neil Parish has the following specific interests :
Politics - Regional policy, animal welfare, agriculture, EU enlargement
Countries - China, Zimbabwe

You can contact Neil Parish in the following ways:

Website

http://www.neilparish.co.uk

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7172

Fax : 020 7219 5005

Email : neil.parish.mp@parliament.uk

Constituency

.

Phone : 01884 841497

Twitter

https://twitter.com/neil_parish