Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Julian Sturdy MP

Constituency
York Outer

Introduction

Julian Sturdy MP was born Julian Sturdy on 03 June 1971 in Yorkshire, England and is the Conservative MP for York Outer.

Committees

Currently sitting on the Consolidation Bills (Joint Committee) (since November 2015), Julian Sturdy does not chair at this time.

He has in the past sat on Energy and Climate Change Committee (Jul 2015 to Oct 2016), Transport Committee (Jul 2010 to Nov 2012).

You can contact Julian Sturdy in the following ways:

Website

http://www.juliansturdy.co.uk

Constituency

York Conservatives, 1 Ash Street, York, YO26 4UR

Phone : 01904 784847

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7199

Email : julian.sturdy.mp@parliament.uk