Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Neil Carmichael MP

Constituency
Stroud

Introduction

Neil Carmichael MP was born Neil Carmichael on 15 April 1961 in Hexham, England and is the Conservative MP for Stroud.

Committees

Currently sitting on the Liaison Committee (Commons) (since September 2015), Neil Carmichael chairs the Education, Skills and the Economy Sub-Committee (November 2015), Education Committee (June 2015).

He has in the past sat on Education Committee (Nov 2010 to Mar 2015), Environmental Audit Committee (Jul 2010 to Mar 2015).

Interests

Neil Carmichael has the following specific interests :
Politics - International affairs, European Union, education, rural affairs, public services
Countries - EU, especially Poland; Middle East

You can contact Neil Carmichael in the following ways:

Website

http://www.neilcarmichael.co.uk/

Constituency

7 Bridge Street, Nailsworth, Stroud, Gloucestershire, GL6 0AA

Phone : 01453 751572

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 3000

Email : neil.carmichael.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/stroud_neil