Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Jeremy Lefroy MP

Constituency
Stafford

Introduction

Jeremy Lefroy MP was born Jeremy Lefroy on 30 May 1959 in London , England and is the Conservative MP for Stafford.

Committees

Currently sitting on the Committee on Exiting the European Union (since October 2016), Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) (since February 2016), Human Rights (Joint Committee) (since October 2015), International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (since July 2015), International Development Committee (since July 2015), Jeremy Lefroy does not chair at this time.

He has in the past sat on International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (Oct 2012 to Mar 2015), International Development Committee (Jul 2010 to Mar 2015).

Interests

Jeremy Lefroy has the following specific interests :
Politics - Sustainable development and enterprise, urban regeneration, environment, small business, health
Countries - Kenya, Switzerland, Tanzania, Uganda

You can contact Jeremy Lefroy in the following ways:

Website

http://www.jeremylefroy.org.uk/

Constituency

Unit 15, Pearl House, Anson Court, Staffordshire Technology Park, Beaconside, Stafford, ST18 0GB

Phone : 01785 252477

Twitter

https://twitter.com/JeremyLefroyMP

Facebook

https://www.facebook.com/JeremyLefroyMP

Parliamentary

House of Commons, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7154

Email : jeremy.lefroy.mp@parliament.uk