Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Nadhim Zahawi MP

Constituency
Stratford-on-Avon

Introduction

Nadhim Zahawi MP was born Nadhim Zahawi on 02 June 1967 in Baghdad, Iraq and is the Conservative MP for Stratford-on-Avon.

Committees

Currently sitting on the Foreign Affairs Sub-Committee (since January 2016), Speaker's Advisory Committee on Works of Art (since December 2015), Foreign Affairs Committee (since July 2015), Nadhim Zahawi does not chair at this time.

He has in the past sat on Foreign Affairs Committee (Jun 2014 to Mar 2015), Privacy and Injunctions (Joint Committee) (Jul 2011 to Mar 2012), Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) (Jul 2010 to Mar 2015), Business, Innovation and Skills Committee (Jul 2010 to Mar 2015).

Interests

Nadhim Zahawi has the following specific interests :
Politics - Business, foreign affairs
Countries - Middle East

You can contact Nadhim Zahawi in the following ways:

Website

http://www.zahawi.com

Constituency

First Floor, 3 Trinity Street, Stratford-upon-Avon, CV37 6BL

Phone : 01789 264362; 01789 292723

Email : nadhim@zahawi.com

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7159

Fax : 020 7219 4462

Email : nadhim.zahawi.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/nadhimzahawi