Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Catherine McKinnell MP

Constituency
Newcastle upon Tyne North

Introduction

Catherine McKinnell MP was born Catherine McKinnell on 08 June 1976 in Newcastle, England and is the Labour MP for Newcastle upon Tyne North.

Committees

Currently sitting on the Treasury Committee (since September 2017), Petitions Committee (since September 2017), Catherine McKinnell does not chair at this time.

She has in the past sat on Petitions Committee (Mar 2016 to May 2017), Education, Skills and the Economy Sub-Committee (Mar 2016 to May 2017), Education Committee (Feb 2016 to May 2017), Political and Constitutional Reform Committee (Jul 2010 to Nov 2010).

Posts

She was Shadow Attorney General (2015 to 2016), Shadow Minister (Treasury) (2013 to 2015), Shadow Minister (Education) (2011 to 2013), Shadow Solicitor General (2010 to 2011) in opposition.

Interests

Catherine McKinnell has the following specific interests :
Politics - Regional development, manufacturing, economy, children, international development

You can contact Catherine McKinnell in the following ways:

Website

http://www.catherinemckinnellmp.co.uk/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7115

Email : catherine.mckinnell.mp@parliament.uk

Constituency

The Lemington Centre, Tyne View, Newcastle, NE15 8RZ

Phone : 0191 229 0352

Twitter

https://twitter.com/catmckinnell