Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Kwasi Kwarteng MP

Constituency
Spelthorne

Introduction

Kwasi Kwarteng MP was born Kwasi Kwarteng on 26 May 1975 in London, England and is the Conservative MP for Spelthorne.

Committees

Currently sitting on the Public Accounts Committee (since October 2016), Kwasi Kwarteng does not chair at this time.

He has in the past sat on Finance Committee (Commons) (Jul 2015 to Feb 2017), Work and Pensions Committee (Nov 2013 to Mar 2015), Transport Committee (Jul 2010 to Jul 2013).

Interests

Kwasi Kwarteng has the following specific interests :
Politics - Economy and finance, energy, transport
Countries - Middle East, Russia

You can contact Kwasi Kwarteng in the following ways:

Website

http://kwasi4spelthorne.org.uk/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 4017

Email : kwasi.kwarteng.mp@parliament.uk

Constituency

Spelthorne Conservative Association, 55 Cherry Orchard, Staines, TW18 2SQ

Phone : 01784 453544

Email : office@spelthorneconservatives.org.uk