Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Liddle

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Liddle was born Roger John Liddle on 14 June 1947 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 19 June 2010.

Committees

Currently sitting on the EU Internal Market Sub-Committee (since June 2015), European Union Committee (since June 2015), Lord Liddle does not chair at this time.

He has in the past sat on European Union Committee (Nov 2010 to Mar 2011).

Posts

He was Shadow Spokesperson (Business, Innovation and Skills) (2013 to 2014), Shadow Spokesperson (Foreign and Commonwealth Affairs) (2012 to 2014), Opposition Whip (Lords) (2010 to 2013) in opposition.

Focus Areas

Lord Liddle has the following focus areas :
Policy Interests - Business, industry and consumers; Economy and finance; Education; European Union; International affairs; Parliament, government and politics; Transport
UK Areas - North of England
World Areas - Europe

You can contact Lord Liddle in the following ways:

External/Private Office

Holme Cultrum House, Abbeytown, Wigton, Cumbria, CA7 4SP

Phone : 016973 61665

Email : roger.liddle@cumbria.gov.uk

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 2132

Email : liddler@parliament.uk

External/Private Office

C/O Josh Newlove, Policy Network, 11 Tufton Street, SW1P 3QB

Phone : 020 7340 2205