Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Hayter of Kentish Town

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Hayter of Kentish Town was born Dianne Hayter on 07 September 1949 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 22 June 2010.

Committees

Currently sitting on the Liaison Committee (Lords) (since July 2017), Baroness Hayter of Kentish Town does not chair at this time.

She has in the past sat on Draft Defamation Bill (Joint Committee) (Mar 2011 to Oct 2011).

Posts

Baroness Hayter of Kentish Town is currently Shadow Deputy Leader of the House of Lords, an opposition position she has held since June 2017.

In addition to this role, she is also Shadow Spokesperson (Business, Energy and Industrial Strategy), Shadow Spokesperson (Exiting the European Union).

She was Shadow Spokesperson (Equalities and Women's Issues) (2015 to 2017), Shadow Spokesperson (Business, Innovation and Skills) (2012 to 2016), Shadow Spokesperson (Cabinet Office) (2012 to 2017), Opposition Whip (Lords) (2011 to 2015) in opposition.

Focus Areas

Baroness Hayter of Kentish Town has the following focus areas :
Policy Interests - Business, industry and consumers; Crime, civil law, justice and rights; Parliament, government and politics; Social Security and pensions; Labour history; Industrial relations; Women and equality.
World Areas - France; New Zealand.

You can contact Baroness Hayter of Kentish Town in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 5353

Fax : 0207 219 5979

Email : hayterd@parliament.uk