Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Donaghy CBE FRSA

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Donaghy CBE FRSA was born Rita Donaghy on 09 October 1944 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 26 June 2010.

Committees

Currently sitting on the EU Internal Market Sub-Committee (since June 2015), Baroness Donaghy does not chair at this time.

She has in the past sat on Information Committee (Lords) (Jun 2014 to Aug 2016), Personal Service Companies (Nov 2013 to Mar 2014). She has also chaired in the past Information Committee (Lords) (Jun 2014 to Aug 2016).

Focus Areas

Baroness Donaghy has the following focus areas :
Policy Interests - Business, industry and consumers; Education; Employment and training; European Union; Health services and medicine; Health and Safety in Construction; Teacher Training; Trade Unions; Standards in Public Life; Poverty; Local Government; Occupational Pensions; Health and Social Care

You can contact Baroness Donaghy in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Email : donaghyr@parliament.uk