Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Parminter

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Parminter was born Kathryn Jane Parminter on 24 June 1964 , and is a Liberal Democrat Life peer sitting in the House of Lords since 15 July 2010.

Committees

Currently sitting on the Natural Environment and Rural Communities Act 2006 (since June 2017), Baroness Parminter does not chair at this time.

She has in the past sat on Built Environment Committee (Jun 2015 to Feb 2016), European Union Committee (May 2013 to Mar 2015), EU Sub Committee D - Agriculture, Fisheries, Environment and Energy (May 2012 to Mar 2015), EU Sub-Committee D - Agriculture, Fisheries and Environment (Jun 2010 to May 2012).

Posts

Baroness Parminter is currently Liberal Democrat Lords Spokesperson (Environment, Food and Rural Affairs), an opposition position she has held since June 2015.

Focus Areas

Baroness Parminter has the following focus areas :
Policy Interests - Agriculture, animals, food and rural affairs; Energy and environment; Equalities
UK Areas - Surrey

You can contact Baroness Parminter in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 4195

Fax : 0207 219 5979

Email : parminterk@parliament.uk