Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Sharkey

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Sharkey was born John Kevin Sharkey on 24 September 1947 , and is a Liberal Democrat Life peer sitting in the House of Lords since 20 December 2010.

Committees

Currently sitting on the Economic Affairs Committee (since June 2015), Lord Sharkey does not chair at this time.

He has in the past sat on Information Committee (Lords) (Jun 2014 to Aug 2016), Draft Deregulation Bill (Joint Committee) (Jul 2013 to Dec 2013), EU Sub Committee F - Home Affairs, Health and Education (May 2012 to Mar 2015).

Focus Areas

Lord Sharkey has the following focus areas :
Policy Interests - Business, industry and consumers; Culture, media and sport; Education; International affairs; Parliament, government and politics.
UK Areas - Isle of Wight; North West England.
World Areas - Turkey; Middle East.

You can contact Lord Sharkey in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : sharkeyjk@parliament.uk