Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Doocey OBE

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Doocey OBE was born Elizabeth Deirdre Doocey on 02 May 1948 , and is a Liberal Democrat Life peer sitting in the House of Lords since 21 December 2010.

Committees

Currently sitting on the House of Lords Commission (since September 2016), Leader's Group on Governance (since March 2015), Baroness Doocey chairs the Finance Committee (Lords) (September 2016).

She has in the past sat on Draft Modern Slavery Bill (Jan 2014 to Apr 2014), Olympic and Paralympic Legacy Committee (May 2013 to Jun 2013), Draft Enhanced Terrorism Prevention and Investigation Measures Bill (Joint Committee) (Jul 2012 to Nov 2012), Refreshment Committee (Lords) (Jun 2012 to Mar 2015).

Posts

She was Liberal Democrat Lords Spokesperson (Sport, Tourism and Cultural Participation) (2015 to 2015) in opposition.

Focus Areas

Baroness Doocey has the following focus areas :
Policy Interests - Crime, civil law, justice and rights; Culture, media and sport; Economy and finance; Employment and training; Housing and planning; Social services; Child Trafficking.
UK Areas - London

You can contact Baroness Doocey in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 0926

Fax : 0207 219 5979

Email : dooceyd@parliament.uk