Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Lexden OBE

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Lexden OBE was born Alastair Cooke on 20 April 1945 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 23 December 2010.

Committees

Currently sitting on the Statutory Instruments (Joint Committee) (since July 2017), Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (since July 2017), Lord Lexden does not chair at this time.

He has in the past sat on Statutory Instruments (Joint Committee) (Jun 2015 to Apr 2017), Constitution Committee (May 2012 to Mar 2015).

Focus Areas

Lord Lexden has the following focus areas :
Policy Interests - Education; Northern Ireland; Parliament, government and politics; Gay Issues; The Commonwealth
UK Areas - Essex; London; Northern Ireland
World Areas - Republic of Ireland

You can contact Lord Lexden in the following ways:

Website

https://www.alistairlexden.org.uk/

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 8216

Fax : 020 7219 5979

Email : lexdena@parliament.uk