Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Flight

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Flight was born Howard Emerson Flight on 16 June 1948 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 13 January 2011. He previously sat in the House Of Commons as MP for Arundel and South Downs.

Committees

Currently sitting on the Delegated Powers and Regulatory Reform Committee (since June 2015), Lord Flight does not chair at this time.

He has in the past sat on Finance Bill Sub-Committee (Jan 2017 to Mar 2017), EU Sub Committee A - Economic and Financial Affairs (May 2012 to Mar 2015), EU Sub-Committee A - Economic and Financial Affairs, and International Trade (Jun 2010 to May 2012), Social Security (Jul 1998 to Jul 1999), Environment Sub-committee (Jul 1997 to Jul 1998), Environment, Transport & Regional Affairs (Jul 1997 to Jul 1998).

Posts

He was Shadow Chief Secretary to the Treasury (2002 to 2004) in opposition.

He was Deputy Chair, Conservative Party.

Focus Areas

Lord Flight has the following focus areas :
Policy Interests - Business, industry and consumers; Economy and finance; Education; Employment and training; European Union; Social Security and pensions
UK Areas - East Anglia; Greater London; West Midlands
World Areas - Azerbaijan; China; India; United States; South-Eastern Asia

You can contact Lord Flight in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7222 7559; Fax: 020 7976 7059

Email : flighth@parliament.uk