Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Empey Kt, OBE

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Empey Kt, OBE was born Reginald Empey on 26 October 1947 , and is a Ulster Unionist Party Life peer sitting in the House of Lords since 15 January 2011.

Committees

Currently sitting on the Financial Exclusion Committee (since May 2016), Lord Empey does not chair at this time.

He has in the past sat on Information Committee (Lords) (Jun 2015 to Aug 2016), Extradition Law (Jun 2014 to Feb 2015), Personal Service Companies (Nov 2013 to Mar 2014), Small and Medium Sized Enterprises Committee (May 2012 to Feb 2013).

You can contact Lord Empey in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 8482

Email : empeyr@parliament.uk