Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Berridge

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Berridge was born Elizabeth Rose Berridge on 22 March 1972 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 18 January 2011.

Committees

Currently sitting on the Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (since July 2015), Baroness Berridge does not chair at this time.

She has in the past sat on Social Mobility Committee (Jun 2015 to Mar 2016), Human Rights (Joint Committee) (Oct 2011 to Mar 2015), Statutory Instruments (Joint Committee) (Mar 2011 to May 2012).

Focus Areas

Baroness Berridge has the following focus areas :
Policy Interests - Asylum, immigration and nationality; Crime, civil law, justice and rights; International affairs; International freedom of religion and belief; Parliament, government and politics
World Areas - Central Africa Republic; Commonwealth
UK Areas - London; Manchester; Rutland

You can contact Baroness Berridge in the following ways:

Website

http://www.baronessberridge.com

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 8943

Email : brotennoblej@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/BaronessEB