Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Seema Malhotra MP

Constituency
Feltham and Heston

Introduction

Seema Malhotra MP was born Seema Malhotra-Saluja on 07 August 1970 in London, England and is the Labour (Co-op) MP for Feltham and Heston.

Committees

Currently sitting on the Committee on Exiting the European Union (since September 2017), Commons Reference Group on Representation and Inclusion (since November 2016), Seema Malhotra does not chair at this time.

She has in the past sat on Committee on Exiting the European Union (Oct 2016 to May 2017), Justice Committee (Feb 2012 to Nov 2013).

Posts

She was Shadow Chief Secretary to the Treasury (2015 to 2016), Shadow Minister (Home Office) (2015 to 2015), Opposition Whip (Commons) (2013 to 2015) in opposition.

Interests

Seema Malhotra has the following specific interests :
Politics - Female entrepreneurship, community banking, women and business, women and boards, diversity on public boards, policing, justice, women offenders, equalities
Countries - China, India, USA, Middle-East

You can contact Seema Malhotra in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8957

Email : seema.malhotra.mp@parliament.uk

Constituency

Civic Centre , Lampton Road , Hounslow , TW3 4DN

Phone : 0208 814 9786

Website

http://www.seemamalhotra.com/

Twitter

https://twitter.com/SeemaMalhotra1