Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Neville-Rolfe DBE CMG

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Neville-Rolfe DBE CMG was born Lucy Neville-Rolfe on 02 January 1953 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 10 September 2013.

Committees

Currently sitting on the European Union Committee (since June 2017), EU Financial Affairs Sub-Committee (since June 2017), Baroness Neville-Rolfe does not chair at this time.

She has in the past sat on Intellectual Property (Unjustified Threats) Bill [HL] Special Public Bill Committee (Sep 2016 to Nov 2016), Affordable Childcare (Jun 2014 to Jul 2014).

Posts

In the past, Baroness Neville-Rolfe has held the position of Commercial Secretary (Minister of State) (HM Treasury) (2016 to 2017), Minister of State (Department for Business, Energy and Industrial Strategy) (2016 to 2016), Parliamentary Under-Secretary (Department for Culture, Media and Sport) (2015 to 2016), Parliamentary Under-Secretary (Department for Business, Innovation and Skills) (Intellectual Property) (2014 to 2016) in government.

Focus Areas

Baroness Neville-Rolfe has the following focus areas :
Policy Interests - Agriculture, animals, food and rural affairs; Business, industry and consumers; Culture, media and sport; European Union; International affairs; Roll out of broadband; Vocational education
World Areas - China; Eastern Europe; Germany; India; South East Asia
UK Areas - London; Wiltshire

You can contact Baroness Neville-Rolfe in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Email : nevillerolfel@parliament.uk