Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Manzoor CBE

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Manzoor CBE was born Zahida Manzoor on 25 May 1958 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 06 September 2013.

Committees

Currently sitting on the EU External Affairs Sub-Committee (since June 2017), Baroness Manzoor does not chair at this time.

She has in the past sat on House Committee (Lords) (Jul 2015 to Aug 2016).

Posts

She was Liberal Democrat Lords Spokesperson (Work and Pensions) (2015 to 2016) in opposition.

You can contact Baroness Manzoor in the following ways:

Parliamentary

House of Lords , London , SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Email : contactholmember@parliament.uk