Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Balfe

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Balfe was born Richard Balfe on 14 May 1944 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 19 September 2013.

Committees

Currently sitting on the International Relations Committee (since June 2017), Lord Balfe does not chair at this time.

He has in the past sat on EU External Affairs Sub-Committee (Jun 2015 to Apr 2017), EU Sub Committee A - Economic and Financial Affairs (Jun 2014 to Mar 2015).

Focus Areas

Lord Balfe has the following focus areas :
Policy Interests - European Union; International affairs; Trade Unions
World Areas - British Commonwealth; Europe; Turkey & North Cyprus; USA
UK Areas - Cambridge; South London

You can contact Lord Balfe in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 8710

Email : richard.balfe@parliament.uk