Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Goddard of Stockport

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Goddard of Stockport was born David Goddard on 02 October 1952 , and is a Liberal Democrat Life peer sitting in the House of Lords since 15 September 2014.

Committees

Currently sitting on the Secondary Legislation Scrutiny Committee (since June 2015), Lord Goddard of Stockport does not chair at this time.

He has in the past sat on Refreshment Committee (Lords) (Jun 2015 to Aug 2016).

Focus Areas

Lord Goddard of Stockport has the following focus areas :
Policy Interests - Business, industry and consumers; Culture, media and sport; energy and environment; Housing and planning
UK Areas - Greater Manchester; Stockport

You can contact Lord Goddard of Stockport in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 6563

Email : goddardd@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/davegoddardsk2