Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Earl of Kinnoull

Constituency
Excepted Hereditary

Introduction

The Earl of Kinnoull was born Charles Hay on 20 December 1962 , and is a Crossbench Excepted Hereditary peer sitting in the House of Lords since 06 February 2015.

Committees

Currently sitting on the EU Justice Sub-Committee (since May 2016), European Union Committee (since May 2016), The Earl of Kinnoull does not chair at this time.

He has in the past sat on Trade Union Political Funds and Political Party Funding Committee (Jan 2016 to Feb 2016), Social Mobility Committee (Jun 2015 to Mar 2016).

Focus Areas

The Earl of Kinnoull has the following focus areas :
Policy Interests - Agriculture, animals, food and rural affairs; Business, industry and consumers; Employment and training; Parliament, government and politics; Science and technology
UK Areas - Scotland; London
World Areas - Bermuda; Western Europe; USA

You can contact The Earl of Kinnoull in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Email : kinnoull@parliament.uk