Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Wendy Morton MP

Constituency
Aldridge-Brownhills

Introduction

Wendy Morton MP was born Wendy Morton on 09 November 1967 in Northallerton, England and is the Conservative MP for Aldridge-Brownhills.

Committees

Currently sitting on the Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) (since February 2016), Regulatory Reform (since October 2015), International Development Committee (since July 2015), Wendy Morton does not chair at this time.

She has in the past sat on Backbench Business Committee (Jun 2016 to Oct 2016).

You can contact Wendy Morton in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8784

Email : wendy.morton.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/morton_wendy

Website

http://wendymorton.co.uk/