Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Gavin Robinson MP

Constituency
Belfast East

Introduction

Gavin Robinson MP was born Gavin Robinson on 22 November 1984 in Belfast, Northern Ireland and is the Democratic Unionist Party MP for Belfast East.

Committees

Currently sitting on the Defence Sub-Committee (since December 2016), Defence Committee (since December 2016), Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (since October 2015), Gavin Robinson does not chair at this time.

He has in the past sat on Northern Ireland Affairs Committee (Jul 2015 to Dec 2016).

Posts

Gavin Robinson is currently Shadow DUP Spokesperson (Justice), an opposition position he has held since May 2015.

In addition to this role, he is also Shadow DUP Spokesperson (Home Affairs), Shadow DUP Spokesperson (Human Rights).

You can contact Gavin Robinson in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8746

Email : gavin.robinson.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/grobinsondup