Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Amanda Solloway MP

Constituency
Derby North

Introduction

Amanda Solloway MP was born Amanda Jane Solloway on 06 June 1961 and is the Conservative MP for Derby North.

Committees

Currently sitting on the Business, Energy and Industrial Strategy Committee (since October 2016), Consolidation Bills (Joint Committee) (since November 2015), Human Rights (Joint Committee) (since October 2015), Amanda Solloway does not chair at this time.

She has in the past sat on Education, Skills and the Economy Sub-Committee (Dec 2015 to Jun 2016), Business, Innovation and Skills Committee (Jul 2015 to Oct 2016).

You can contact Amanda Solloway in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 6992

Email : amanda.solloway.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/amanda4derbyn

Website

http://www.amandasolloway.org.uk/