Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Dr Lisa Cameron MP

Constituency
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow

Introduction

Dr Lisa Cameron MP was born Lisa Cameron on 08 April 1972 in Glasgow, Scotland and is the Scottish National Party MP for East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow.

Committees

Currently sitting on the Health Committee (since September 2017), Commons Reference Group on Representation and Inclusion (since July 2017), Dr Lisa Cameron does not chair at this time.

She has in the past sat on International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (Jun 2016 to May 2017), International Development Committee (Jul 2015 to May 2017).

Posts

Dr Lisa Cameron is currently Shadow SNP Spokesperson (Mental Health), an opposition position she has held since June 2017.

She was Shadow SNP Spokesperson (Climate Justice) (2015 to 2017) in opposition.

You can contact Dr Lisa Cameron in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 6855

Email : lisa.cameron.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/lisacameronsnp1

Website

http://www.lisacameronmp.scot/

Constituency

MP’s Office, Constituency Office, Civic Centre, Andrew St, East Kilbride, G74 1AB

Phone : 01355 587430