Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Jo Stevens MP

Constituency
Cardiff Central

Introduction

Jo Stevens MP was born Joanna Meriel Stevens on 06 September 1966 in Swansea, Wales and is the Labour MP for Cardiff Central.

Committees

Currently sitting on the Digital, Culture, Media and Sport (since September 2017), Culture, Media and Sport Committee (since September 2017), Jo Stevens does not chair at this time.

She has in the past sat on Justice Committee (Mar 2017 to May 2017), Committee on Privileges (Oct 2015 to Jul 2016), Committee on Standards (Sep 2015 to Jul 2016), Business, Innovation and Skills Committee (Jul 2015 to Feb 2016).

Posts

She was Shadow Secretary of State for Wales (2016 to 2017), Shadow Solicitor General (2016 to 2016), Shadow Minister (Justice) (2016 to 2016) in opposition.

You can contact Jo Stevens in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8290

Email : jo.stevens.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/jostevenslabour

Website

http://www.jostevens.co.uk/

Constituency

116 Albany Road, Roath, Cardiff, CF24 3RU

Phone : 02921 329736