Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Amanda Milling MP

Constituency
Cannock Chase

Introduction

Amanda Milling MP was born Amanda Milling on 12 March 1975 in Burton on Trent, England and is the Conservative MP for Cannock Chase.

Committees

Currently sitting on the Business, Energy and Industrial Strategy Committee (since October 2016), Education, Skills and the Economy Sub-Committee (since December 2015), Consolidation Bills (Joint Committee) (since November 2015), Amanda Milling does not chair at this time.

She has in the past sat on Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) (Feb 2016 to Sep 2016), Business, Innovation and Skills Committee (Jul 2015 to Oct 2016).

You can contact Amanda Milling in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8356

Email : amanda.milling.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/amandamilling

Website

http://www.amandamilling.com/

Facebook

https://www.facebook.com/amanda.milling