Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Peter Grant MP

Constituency
Glenrothes

Introduction

Peter Grant MP was born Peter Grant on - in Lanarkshire, Scotland and is the Scottish National Party MP for Glenrothes.

Committees

Currently sitting on the Committee on Exiting the European Union (since September 2017), Peter Grant does not chair at this time.

He has in the past sat on Committee on Exiting the European Union (Oct 2016 to May 2017), Consolidation Bills (Joint Committee) (Nov 2015 to May 2017), European Scrutiny Committee (Jul 2015 to Nov 2016).

Posts

Peter Grant is currently Shadow SNP Spokesperson (Europe), an opposition position he has held since June 2017.

You can contact Peter Grant in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 6349

Email : peter.grant.mp@parliament.uk

Website

http://petergrant.scot/

Constituency

Office contact: Mr John Beare , Castleblair Business Centre, Fullerton Road, Glenrothes , KY7 5QR

Phone : 01592 759335

Twitter

https://twitter.com/petergrantmp