Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Simon Hoare MP

Constituency
North Dorset

Introduction

Simon Hoare MP was born Simon James Hoare on 28 June 1969 in Cardiff, Wales and is the Conservative MP for North Dorset.

Committees

Currently sitting on the Speaker's Advisory Committee on Works of Art (since December 2015), Regulatory Reform (since October 2015), Simon Hoare does not chair at this time.

He has in the past sat on Procedure Committee (Jul 2015 to Nov 2016).

You can contact Simon Hoare in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 5697

Email : simon.hoare.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/simon4ndorset