Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Dr Rupa Huq MP

Constituency
Ealing Central and Acton

Introduction

Dr Rupa Huq MP was born Rupa Asha Huq on 02 March 1972 in Ealing , England and is the Labour MP for Ealing Central and Acton.

Committees

Currently sitting on the Public Administration and Constitutional Affairs Committee (since September 2017), Dr Rupa Huq does not chair at this time.

She has in the past sat on Justice Committee (Oct 2015 to Oct 2016), Regulatory Reform (Oct 2015 to May 2017).

Posts

Dr Rupa Huq is currently Shadow Minister (Home Office) (Crime and Prevention), an opposition position she has held since October 2016.

You can contact Dr Rupa Huq in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 6865

Email : rupa.huq.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/rupahuq