Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Smith of Hindhead CBE

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Smith of Hindhead CBE was born Philip Smith on 16 February 1966 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 29 September 2015.

Committees

Currently sitting on the Political Polling and Digital Media Committee (since June 2017), Liaison Committee (Lords) (since June 2017), Lord Smith of Hindhead does not chair at this time.

He has in the past sat on Licensing Act 2003 Committee (May 2016 to Apr 2017).

You can contact Lord Smith of Hindhead in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Email : contactholmember@parliament.uk