Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Redfern

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Redfern was born Elizabeth Redfern on 25 September 1947 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 07 October 2015.

Committees

Currently sitting on the Citizenship and Civic Engagement (since June 2017), NHS Sustainability Committee (since May 2016), Baroness Redfern does not chair at this time.

Focus Areas

Baroness Redfern has the following focus areas :
Policy Interests - Agriculture, animals, food and rural affairs; Business, industry and consumers; Culture, media and sport; Devolution; Economy and finance; Health services and medicine; Northern Powerhouse; Local Government Finance
World Areas - France; Italy; Spain
UK Areas - East Riding of Yorkshire; Greater London; North and North East Lincolnshire;

You can contact Baroness Redfern in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Email : contactholmember@parliament.uk

External/Private Office

Chancel House, 5 Queen Street, Epworth, North Lincolnshire, DN9 1HG

Phone : 01724 297556

Email : cllr.lizredfern@northlincs.gov.uk