Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Bowles of Berkhamsted

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Bowles of Berkhamsted was born Sharon Bowles on 12 June 1953 , and is a Liberal Democrat Life peer sitting in the House of Lords since 23 October 2015.

Committees

Currently sitting on the Economic Affairs Committee (since May 2016), Baroness Bowles of Berkhamsted does not chair at this time.

She has in the past sat on Finance Bill Sub-Committee (Dec 2016 to Mar 2017), Intellectual Property (Unjustified Threats) Bill [HL] Special Public Bill Committee (Sep 2016 to Nov 2016).

You can contact Baroness Bowles of Berkhamsted in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Email : contactholmember@parliament.uk