Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Mr Mark Hendrick MP

Constituency
Preston

Introduction

Mr Mark Hendrick MP was born Mark Phillip Hendrick on 02 November 1958 in Salford, England and is the Labour (Co-op) MP for Preston.

Committees

Currently sitting on the Foreign Affairs Sub-Committee (since January 2016), Foreign Affairs Committee (since July 2015), Mr Mark Hendrick does not chair at this time.

He has in the past sat on High Speed Rail (London - West Midlands) Bill (Commons) (Jul 2015 to Feb 2016), Foreign Affairs Committee (Jun 2012 to Mar 2015), International Development Committee (Jan 2009 to May 2010), European Scrutiny Committee (Jan 2001 to Jun 2004).

Posts

He was Opposition Assistant Whip (Commons) (2010 to 2013) in opposition.

Interests

Mr Mark Hendrick has the following specific interests :
Politics - Foreign affairs, defence, European affairs, economic and industrial affairs, international development
Countries - USA, Japan, Germany, Poland, Hungary, China

You can contact Mr Mark Hendrick in the following ways:

Website

http://www.prestonmp.co.uk

Constituency

PTMC, Marsh Lane, Preston, PR1 8UQ

Phone : 01772 883575

Fax : 01772 887188

Email : warhurste@parliament.uk

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 4791

Fax : 020 7219 5220

Email : mark.hendrick.mp@parliament.uk