Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Rt Hon Nicholas Brown MP

Constituency
Newcastle upon Tyne East

Introduction

Rt Hon Nicholas Brown MP was born Nicholas Hugh Brown on 13 June 1950 in Hawkhurst , England and is the Labour MP for Newcastle upon Tyne East.

Committees

Currently sitting on the Speaker's Committee for the Independent Parliamentary Standards Authority (since November 2015), Public Accounts Commission (since November 2015), Members Estimate (since July 2015), Mr Nicholas Brown does not chair at this time.

He has in the past sat on Liaison Committee (Commons) (Sep 2015 to Oct 2016), Finance Committee (Commons) (Jul 2015 to Oct 2016), House of Commons Commission (Jul 2015 to Oct 2016), Draft Financial Services Bill (Joint Committee) (Jul 2011 to Dec 2011), Speaker's Committee for the Independent Parliamentary Standards Authority (Jun 2010 to Mar 2015), Administration Committee (Jul 2007 to Oct 2008), Committee of Selection (Jul 2007 to Oct 2008), Committee of Selection (Apr 1996 to Mar 1997), Broadcasting (Jun 1994 to Jun 1995), Consolidation etc. Bills (Joint Committee) (Feb 1984 to Mar 1992). He has also chaired in the past Finance Committee (Commons) (Jul 2015 to Oct 2016).

Posts

Mr Nicholas Brown is currently Opposition Chief Whip (Commons), an opposition position he has held since October 2016.

In the past, Mr Nicholas Brown has held the position of Parliamentary Secretary to the Treasury and Chief Whip (2008 to 2010), Minister of State (Regional Affairs) (North East) (2007 to 2010), Treasurer of HM Household (Deputy Chief Whip, House of Commons) (2007 to 2008), Minister (Department for Work and Pensions) (Work) (2001 to 2003), Secretary of State for Agriculture, Fisheries and Food (1998 to 2001), Parliamentary Secretary to the Treasury (Chief Whip) (1997 to 1998) in government.

He was Shadow Parliamentary Secretary and Chief Whip (2010 to 2010), Opposition Deputy Chief Whip (Commons) (1995 to 1997), Shadow Spokesperson (Health) (1994 to 1995), Shadow Deputy Leader of the House of Commons (1992 to 1994), Shadow Spokesperson (Treasury) (1988 to 1994), Shadow Solicitor General (1985 to 1992) in opposition.

Interests

Mr Nicholas Brown has the following specific interests :
Countries - Australia, China, Japan, New Zealand, USA

You can contact Mr Nicholas Brown in the following ways:

Website

http://www.nickbrownmp.com

Constituency

1 Mosley Street, Newcastle upon Tyne, NE1 1YE

Phone : 0191 261 1408

Fax : 0191 261 1409

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 6814

Fax : 020 7219 5941

Email : nickbrownmp@parliament.uk