Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Rt Hon David Hanson MP

Constituency
Delyn

Introduction

Rt Hon David Hanson MP was born David George Hanson on 05 July 1957 in Liverpool, England and is the Labour MP for Delyn.

Committees

Currently sitting on the Intelligence and Security Committee of Parliament (since October 2016), Justice Committee (since October 2015), Panel of Chairs (since October 2015), Mr David Hanson does not chair at this time.

He has in the past sat on Draft Investigatory Powers Bill (Joint Committee) (Nov 2015 to Feb 2016), Public Service (Oct 1996 to Mar 1997), Welsh Affairs Committee (Apr 1992 to Jan 1996).

Posts

In the past, Mr David Hanson has held the position of Minister of State (Home Office) (Crime and Policing) (2009 to 2010), Minister of State (Ministry of Justice) (2007 to 2009), Minister of State (Northern Ireland Office) (2005 to 2007), Parliamentary Under-Secretary (Wales Office) (1999 to 2001), Assistant Whip (HM Treasury) (1998 to 1999) in government.

He was Shadow Minister (Foreign and Commonwealth Affairs) (2015 to 2015), Shadow Minister (Home Affairs) (2011 to 2015), Shadow Minister (Treasury) (2010 to 2011), Shadow Minister (Home Affairs) (2010 to 2010) in opposition.

Interests

Mr David Hanson has the following specific interests :
Politics - Foreign affairs, heritage, local and regional government, solvent abuse
Countries - South Africa, Cyprus

You can contact Mr David Hanson in the following ways:

Website

http://www.davidhanson.org.uk/

Constituency

4 Trelawny Square, Flint, Flintshire, CH6 5NN

Phone : 01352 763159

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 5064

Fax : 020 7219 2671

Email : david.hanson.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/DavidHansonMP