Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Rt Hon Dr Julian Lewis MP

Constituency
New Forest East

Introduction

Rt Hon Dr Julian Lewis MP was born Julian Murray Lewis on 26 September 1951 in Swansea , Wales and is the Conservative MP for New Forest East.

Committees

Currently sitting on the Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) (since February 2016), National Security Strategy (Joint Committee) (since November 2015), Liaison Committee (Commons) (since September 2015), Defence Sub-Committee (since September 2015), Dr Julian Lewis chairs the Defence Committee (June 2015).

He has in the past sat on Defence Committee (Nov 2014 to Mar 2015), Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) (Nov 2014 to Mar 2015), Intelligence and Security Committee of Parliament (Sep 2010 to Mar 2015), Defence Committee (Feb 2000 to Oct 2001), Welsh Affairs Committee (Jun 1998 to May 2001).

Posts

He was Shadow Minister (Defence) (2005 to 2010), Shadow Minister (Cabinet Office) (2004 to 2005), Shadow Minister (Defence) (2002 to 2004), Opposition Whip (Commons) (2001 to 2002) in opposition.

Interests

Dr Julian Lewis has the following specific interests :
Politics - Defence, security, foreign affairs, European affairs, mental health
Countries - Western Europe, Central and Eastern Europe, Russia

You can contact Dr Julian Lewis in the following ways:

Website

http://www.julianlewis.net

Parliamentary

House of Commons, Westminster, London , SW1A 0AA

Phone : 020 7219 4179