Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Paul Flynn MP

Constituency
Newport West

Introduction

Paul Flynn MP was born Paul Philip Flynn on 09 February 1935 in Cardiff , Wales and is the Labour MP for Newport West.

Committees

Currently sitting on the Welsh Affairs Committee (since November 2016), Petitions Committee (since July 2015), Public Administration and Constitutional Affairs Committee (since July 2015), Paul Flynn does not chair at this time.

He has in the past sat on Home Affairs Committee (Nov 2013 to Mar 2015), Political and Constitutional Reform Committee (Dec 2011 to Mar 2015), Public Administration Committee (Jul 2005 to Mar 2015), Environmental Audit Committee (Oct 2003 to Jul 2005), Welsh Affairs Committee (Jul 1997 to Dec 1997), Transport Committee (Oct 1992 to Mar 1997).

Posts

He was Shadow Leader of the House of Commons (2016 to 2016), Shadow Secretary of State for Wales (2016 to 2016), Shadow Spokesperson (Health) (1988 to 1989) in opposition.

Interests

Paul Flynn has the following specific interests :
Politics - Health, medicinal and illegal drugs, social security, pensions, animal welfare, devolution, Welsh affairs, constitutional reform, modernisation of Parliament
Countries - Afghanistan, Baltic States, Eastern Europe, Hungary, Israel, Romania

You can contact Paul Flynn in the following ways:

Website

http://www.paulflynnmp.co.uk

Constituency

No constituency office publicised

Phone : 01633 262348

Fax : 01633 760532

Email : paulflynnmp@talk21.com

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 3478

Fax : 020 7219 2433

Twitter

https://twitter.com/Paulflynnmp