Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Rt Hon Sir Desmond Swayne MP

Constituency
New Forest West

Introduction

Rt Hon Sir Desmond Swayne MP was born Desmond Angus Swayne on 20 August 1956 in Berne, Switzerland and is the Conservative MP for New Forest West.

Committees

Currently sitting on the International Trade Committee (since October 2016), Sir Desmond Swayne does not chair at this time.

He has in the past sat on Administration Committee (Oct 2012 to Oct 2013), Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (Jul 2005 to May 2005), Defence Committee (Jul 2005 to Feb 2006), Procedure Committee (Mar 2002 to Jul 2005), Social Security (Jul 1999 to May 2001), Scottish Affairs Committee (Jul 1997 to May 2001).

Posts

In the past, Sir Desmond Swayne has held the position of Minister of State (Department for International Development) (2014 to 2016), Vice Chamberlain (HM Household) (Whip, House of Commons) (2013 to 2014), Lord Commissioner (HM Treasury) (Whip) (2012 to 2013) in government.

He was Opposition Whip (Commons) (2002 to 2003), Shadow Spokesperson (Defence) (2001 to 2002), Shadow Spokesperson (Health) (2001 to 2001) in opposition.

You can contact Sir Desmond Swayne in the following ways:

Website

http://www.desmondswaynemp.com

Constituency

4 Cliff Crescent, Marine Drive, Barton-on-Sea, New Milton, BH25 7EB

Phone : 01425 629844

Fax : 01425 621898

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 4886

Fax : 020 7219 0901

Email : swayned@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/DesmondSwayne