Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Rt Hon Peter Lilley MP

Constituency
Hitchin and Harpenden

Introduction

Rt Hon Peter Lilley MP was born Peter Bruce Lilley on 23 August 1943 in Bromley , England and is the Conservative MP for Hitchin and Harpenden.

Committees

Currently sitting on the Committee on Exiting the European Union (since October 2016), Environmental Audit Committee (since July 2015), Mr Peter Lilley does not chair at this time.

He has in the past sat on Energy and Climate Change Committee (Nov 2012 to Mar 2015), Draft Financial Services Bill (Joint Committee) (Jul 2011 to Dec 2011), Public Accounts Committee (Jul 1989 to Oct 1990), Treasury & Civil Service (Dec 1983 to Jan 1984).

Posts

In the past, Mr Peter Lilley has held the position of Secretary of State for Social Security (1992 to 1997), Secretary of State for Trade (1990 to 1992), Financial Secretary (HM Treasury) (1989 to 1990), Economic Secretary (HM Treasury) (1987 to 1989) in government.

He was Shadow Chancellor of the Exchequer (1997 to 1998) in opposition.

He was Deputy Leader of the Conservative Party.

Interests

Mr Peter Lilley has the following specific interests :
Politics - Economic policy, European Union, education, race relations
Countries - France, Central Asia

You can contact Mr Peter Lilley in the following ways:

Website

http://www.peterlilley.co.uk

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 4577

Email : lilleyp@parliament.uk

Constituency

104 High Street, London Colney, Hertfordshire, AL2 1QL

Phone : 01727 827201

Email : feedback@peterlilley.co.uk; tory_herts@btconnect.com