Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Sir Roger Gale MP

Constituency
North Thanet

Introduction

Sir Roger Gale MP was born Roger James Gale on 20 August 1943 in Poole, England and is the Conservative MP for North Thanet.

Committees

Currently sitting on the Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (since October 2015), Panel of Chairs (since June 1997), Sir Roger Gale does not chair at this time.

He has in the past sat on Procedure Committee (Jun 2007 to Mar 2015), Televising of Proceedings of the House (Jun 1987 to Nov 1989), Home Affairs Committee (Jun 1987 to Mar 1992).

Posts

He was Parliamentary Assembly of the Council of Europe (Full Member), Parliamentary Assembly of the Council of Europe (Substitute Member), Vice-Chair, Conservative Party, Parliamentary Assembly of the Council of Europe (Substitute Member).

Interests

Sir Roger Gale has the following specific interests :
Politics - Education, animal welfare, media, broadcasting, tourism, leisure industry, licensed trade
Countries - Africa (Southern and Western), Cyprus, Cuba, Mongolia, Tunisia

You can contact Sir Roger Gale in the following ways:

Website

http://www.rogergale.co.uk

Constituency

The Old Forge, 215a Canterbury Road, Birchington, CT7 9AH

Phone : 01843 848588

Fax : 01843 844856

Email : suzy@galemail.com

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 4087

Fax : 020 7219 6828

Email : galerj@parliament.uk

Facebook

https://www.facebook.com/north.thanet.roger.gale