Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Rt Hon. the Lord Lang of Monkton DL

Constituency
Life peer

Introduction

The Rt Hon. the Lord Lang of Monkton DL was born Ian Bruce Lang on 27 June 1940 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 29 September 1997. He previously sat in the House Of Commons as MP for Galloway and Upper Nithsdale and Galloway.

Committees

Currently sitting on the Liaison Committee (Lords) (since June 2017), Lord Lang of Monkton does not chair at this time.

He has in the past sat on Constitution Committee (Jun 2012 to Apr 2017), Barnett Formula Committee (Dec 2008 to Nov 2009), Constitution Committee (Jun 2001 to May 2005), Scottish Affairs Committee (May 1979 to Nov 1981). He has also chaired in the past Constitution Committee (Jun 2014 to Apr 2017).

Posts

In the past, Lord Lang of Monkton has held the position of Secretary of State for Trade (1995 to 1997), Secretary of State for Scottish Office (1990 to 1995), Minister of State (Scottish Office) (1987 to 1990), Parliamentary Under-Secretary (Scottish Office) (1986 to 1987), Parliamentary Under-Secretary (Department of Employment) (1986 to 1986), Lord Commissioner (HM Treasury) (Whip) (1983 to 1986), Assistant Whip (HM Treasury) (1981 to 1983) in government.

Focus Areas

Lord Lang of Monkton has the following focus areas :
Policy Interests - Business and industry; Constitutional matters; Economy and finance
UK Areas - Scotland

You can contact Lord Lang of Monkton in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk