Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Moynihan

Constituency
Excepted Hereditary

Introduction

The Lord Moynihan was born Colin Moynihan on 13 September 1955 , and is a Conservative Excepted Hereditary peer sitting in the House of Lords since 30 April 1997. He previously sat in the House Of Commons as MP for Lewisham East.

Committees

Currently sitting on the Delegated Powers and Regulatory Reform Committee (since June 2015), Lord Moynihan does not chair at this time.

He has in the past sat on The Arctic (Jun 2014 to Feb 2015), Olympic and Paralympic Legacy Committee (May 2013 to Nov 2013), EU Sub-Committee D - Environment and Agriculture (Nov 2006 to Nov 2007).

Posts

In the past, Lord Moynihan has held the position of Parliamentary Under-Secretary (Department of Energy) (1990 to 1992), Parliamentary Under-Secretary (Department of Environment) (Sport) (1987 to 1990) in government.

You can contact Lord Moynihan in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk