Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

David Simpson MP

Constituency
Upper Bann

Introduction

David Simpson MP was born Thomas David Simpson on 16 February 1959 in Moy, Northern Ireland and is the Democratic Unionist Party MP for Upper Bann.

Committees

Currently sitting on the Environment, Food and Rural Affairs Committee (since September 2017), David Simpson does not chair at this time.

He has in the past sat on Environment, Food and Rural Affairs Sub-Committee (Feb 2016 to Nov 2016), Environment, Food and Rural Affairs Committee (Jul 2015 to May 2017), Northern Ireland Affairs Committee (Jul 2010 to Mar 2015), Northern Ireland Affairs Committee (Nov 2008 to May 2010), Transport Committee (Jul 2007 to Nov 2008), Statutory Instruments (Joint Committee) (Oct 2005 to Nov 2009), Statutory Instruments (Select Committee) (Oct 2005 to Nov 2009).

Posts

David Simpson is currently Shadow DUP Spokesperson (Business, Energy and Industrial Strategy), an opposition position he has held since July 2017.

In addition to this role, he is also Shadow DUP Spokesperson (Environment, Food and Rural Affairs).

He was Shadow DUP Spokesperson (Business, Innovation and Skills) (2015 to 2017), Shadow DUP Spokesperson (Communities and Local Government) (2010 to 2015), Shadow DUP Spokesperson (Business, Innovation and Skills) (2009 to 2015), Shadow Spokesperson (Education) (2007 to 2010), Shadow Spokesperson (Transport) (2007 to 2009), Shadow Spokesperson (International Development) (2007 to 2010), Shadow Minister (Trade and Industry) (2005 to 2007) in opposition.

You can contact David Simpson in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 8533

Fax : 020 7219 2347

Email : simpsond@parliament.uk

Constituency

13 Thomas Street, Portadown, Craigavon, BT62 3NP

Phone : 028 3833 2234

Fax : 028 3833 2123

Email : davidsimpson@upperbanndup.co.uk