Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Rt Hon. the Lord Mackay of Clashfern KT

Constituency
Life peer

Introduction

The Rt Hon. the Lord Mackay of Clashfern KT was born James Peter Hymers Mackay on 02 July 1927 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 06 July 1979.

Committees

Currently sitting on the Committee for Privileges and Conduct (Lords) (since November 1999), Lord Mackay of Clashfern does not chair at this time.

He has in the past sat on Draft Care and Support Bill (Nov 2012 to Mar 2013), Draft Human Tissue and Embryos Bill (Joint Committee) (May 2007 to Aug 2007), Committee on the Assisted Dying for the terminally ill Bill (Nov 2004 to Apr 2005), Procedure Committee (Lords) (Nov 1985 to Nov 1999), House of Lords Offices Committee (Nov 1985 to Apr 1997), Consolidation Bills (Joint Committee) (Nov 1985 to May 1987).

Focus Areas

Lord Mackay of Clashfern has the following focus areas :
Policy Interests - Communities and families; Crime, civil law, justice and rights; Health services and medicine; International affairs; Parliament, government and politics
UK Areas - Scotland (the Highlands in particular)
World Areas - India; New Zealand; South America

You can contact Lord Mackay of Clashfern in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 6041

Email : mackayjp@parliament.uk