Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Pannick QC

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Pannick QC was born David Pannick on 07 March 1956 , and is a Crossbench Life peer sitting in the House of Lords since 03 November 2008.

Committees

Currently sitting on the Constitution Committee (since May 2016), Lord Pannick does not chair at this time.

He has in the past sat on Constitution Committee (Dec 2008 to May 2013).

Focus Areas

Lord Pannick has the following focus areas :
Policy Interests - Crime, civil law, justice and rights; Parliament, government and politics.
UK Areas - Hertfordshire; London
World Areas - European Union; Hong Kong; Israel; USA

You can contact Lord Pannick in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 5353

Email : contactholmember@parliament.uk

External/Private Office

Blackstone Chambers, Temple, London, EC4Y 9BW

Phone : 020 7583 1770 / Fax: 020 7822 7222

Email : davidpannick@blackstonechambers.com